Jak účinná sportovní masáž zmírňuje bolest zad, tipy a techniky

Jak účinná sportovní masáž zmírňuje bolest zad, tipy a techniky

Úvod do světa sportovní masáže

Ach jo, ta záda! Kdo z nás nezažil ten nešťastný pocit, když se ráno vstanete z postele a nemůžete se ani pořádně natahnout? A nejhorší je, že tyhle bolesti nás mohou přepadnout i když jsme se považovali za fit. No, říkám vám, i já, co se snažím žít zdravě a pohybuju se, kde se dá, jsem se jednoho rána probudila a bylo to tu - záda jako kámen. A víte co? Zjistila jsem, jak moc může pomoci sportovní masáž. Tady nejde jen o to příjemné hnětení a uvolňování, to je celá věda! Ale podejme to systematicky, ať vám můžu povyprávět všechno, co jsem se o tom dozvěděla, a jak mi to nakonec pomohlo. Take to všechno berte jako takový můj objevitelský deníček do říše sportovních masáží proti bolestem zad.

Kdy a proč vlastně ta záda bolí?

Jestli si říkáte, proč právě vy se máte potýkat s tím zrádným natržením každým pohybem, uvědomte si, že nejste sami. Naše záda toho musí vydržet hodně. Celé dny sedíme u počítačů, strkáme nosy do telefonů, pozice našeho těla jsou někdy na zavolání ortopeda! A teď už nemluvím o těch, co zvedají těžké věci, nebo mají práce náročné na fyzickou sílu. Stres, špatné držení těla, jídlo, které nám není věrným společníkem, to všechno se podepisuje na naší páteři. Karel se mi směje, že by mě měl zabalit do bublinkové fólie, ale spíš si myslím, že bychom měli bublinkovou fólii zabalit kolem našeho životního stylu a pořádně s tímhle návalem problémů zatočit. No, a tady přichází na řadu sportovní masáž.

Co je to ta sportovní masáž a jak nám může pomoci

Máme zde to čarodějné slovo - sportovní masáž. Ale nelekejte se, neznamená to, že musíte být olympionici, aby jste si ji užili. Sportovní masáž je druh terapie vhodný pro všechny, co cítí, že potřebují pustit z těla napětí a zlepšit pohyblivost. Představte si to jako takovou údržbu pro vaše svaly - jako když dáváte auto na servis. A není to jen o masírování svalů, je to hluboké regenerační hnětení, prochází i šlachy a klouby, podporuje krevní oběh, snižuje bolest a zvyšuje flexibilitu. Vaše záda se mohou cítit jako znovuzrozená! Taková sportovní masáž zahrnuje mnohem více druhů úderů, tlaků a tření než ta klasická relaxační – je to skoro jako sport pro váš masér.

Jak probíhá typická sportovní masáž

Když jsem se poprvé rozhodla pro sportovní masáž, byla jsem trošku nervózní. Co když to bude bolet? Co když mi masérka rozbije ty křehké zadní svaly, co se snažím měsíce léčit? Ale ono to bylo úplně jinak. Prostor byl klidný a uklidňující, masérka mě ujistila, že je tu pro mě a můj komfort je její prioritou, což bylo hned prima. Nejdřív to začne takovým tím zahříváním svalstva, pak přichází na řadu ta hluboká technika, kdy už opravdu cítíte, jak se ty vaše bolestivé uzlíky pomalu rozplétají. Na konci jsem byla překvapeně uvolněná a připadalo mi, že můžu provádět ty nejnáročnější backflipy (ačkoliv by to nebyl pro mě dobrý nápad, věřte mi). Nebyla to věda rockety, ale rozhodně se cítila jakoby byla u kosmetičky pro svaly, jestli víte, co myslím.

Příběh mého uzdravení a tipy, na co si dát pozor

Nechci být sentimentální, ale vlastní zkušenost je prostě vlastní zkušenost. Když mi Karel předchází po schodech a stará se o mě jako o skleněnou vázu, uvědomím si, kolik mi sportovní masáž dala. Začala jsem jí pravidelně navštěvovat a místo toho, abych se plížila domovem jako nějaký ninjovský starý mistr, začala jsem se cítit zase jako já. Ale pozor, sportovní masáž není magická hůlka, která okamžitě odstraní všechno zlo. Je to proces. Důležité je si najít kvalifikovaného maséra, protože když mi jednou jeden místo masáže udělal spíš origami z mých svalů, měla jsem co dělat, abych se zase rozložila do normálního tvaru. A také, nezapomeňte pít hodně vody. Je to jak praní prádla, potřebujete hodně vody, aby se ty toxinové skvrny dostaly ven z vašeho svalového prádla.

Závěr a jak dál v péči o záda

Víte, taková ta radost, když můžete zase vyskočit z postele a říct: "Hej, světe, dneska tě dobiju!" Mám pocit, že tohle je hlavní výhoda sportovní masáže - ten pocit svobody a síly ve vlastním těle. A nemyslete si, že sportovní masáže jsou všechno. Mou sestavičku doporučení doplňuju o jógu, protahování a lehké cvičení. Možná se u toho neobjevují zářné ohňostroje, ale přináší to ohromný rozdíl ve vašem každodenním žití. A nepodceňte ani mentální stránku - nechte starosti někde na lavičce v parku, nechte je, ať si tam sedí samy. No a co vy? Máte nějaké osvědčené triky na bolest zád? Stalo se vám někdy, že vám masáž takhle změnila život k lepšímu? Podělte se – jako já teď s vámi, pevně věřím, že každé svalové vlákno může najít cestu ke štěstí!

Napsat komentář