Co je Čínská masáž: Průvodce tradičními technikami a jejich přínosy

Co je Čínská masáž: Průvodce tradičními technikami a jejich přínosy

Úvod do čínské masáže

Pokud jste již slyšeli o čínské masáži, možná se vám evokuje obraz klidu, harmonie a vůně esenciálních olejů. A řekl bych, že nejste daleko od pravdy. Čínská masáž je totiž skutečně o tomhle všem, ale má to ještě spoustu dalších rovin, jak bychom mohli říci ve světě masáží. V tomto nadýchaném úvodníku se namočíme do bazénu starodávné východní moudrosti a poznámek, které by ty staré čínské mistry určitě pobavily. Tak se pohodlně usaďte, dám vám nahlédnout do světa, kde dotek není jen dotekem, ale cestou k léčbě i osobnímu růstu. A protože je to cesta, vezmeme si pořádnou svačinu slov a příběhů, které nás na ní budou provázet.

Historie čínské masáže

Pro pochopení čínské masáže se vraťme v čase až ke kořenům, kde vše začíná. Jste připraveni na malou výpravu do historie? Pak hurá s námi! Tradice čínské masáže sahá více než 4000 let zpět. Ano, čtete správně, nejedná se o překlep – opravdu 4000 let, což je docela dlouho i na to, abyste překonali dilema, zda si dát kávu nebo čaj. Tato forma masáže má své kořeny tradičně ve spojení s čínskou medicínou a především s teorií o meridiánech a energetických drahách v těle. Zde na vás číhá to první "aha!", protože meridiány jsou základem akupunktury a čínská masáž s ní má mnoho společného. Možná se vám zdá, že meridiány jsou jako cesty na prázdninovém výletě, kterými musíte projít, abyste se dostali na piknik plný relaxace. A vlastně nebudu protiřečit, je to tak trochu pravda.

Principy čínské masáže

Řekněme, že jsme se po té cestě historií dostali na piknik a teď bych vám rád nabídl porci znalostí o principu, na kterém čínská masáž stojí. Tak schválně, co bude první sousto? Samozřejmě, že Qi – životní energie. V čínské masáži se pracuje s myšlenkou, že naše tělo není jen to, co vidíme. Je to takový labyrint energetických drah, a aby bylo vše v harmonii a zdraví, Qi by mělo volně proudit jako řeka po dešti. A teď si představte, že jakýkoliv energetický zácpa vám může způsobit leccos - od bolesti hlavy až po potíže s trávením. Čínská masážní technika je jako zkušený cestný dělník, který ví přesně, jak na tyhle energetické zácpy.

Techniky čínské masáže

Zrovna tak, jak má každý dobrý kuchař svůj výběr špičkových nožů, má čínská masáž široký výběr technik, a každá má svůj účel. Ano, nyní otevíráme skřínku s masážními nástroji a ukážeme si, co všechno lze najít na poličkách čínské masážní terapie. Máme tu například Tui Na, což je metoda používající tlak a tahy, aby uvolnila svaly a stimulovala průtok Qi. Znáte to, jako když potřebujete rozmíchat tuhou těstovinovou omáčku – musíte do toho dát správnou sílu, švih a techniku. Stejně tak An Mo je další oblíbená metoda, která klade důraz na uvolnění celého těla a především na relaxaci mysli. Jak říkám, není to jen o těle, ale o komplexní péči, kde je vaše mysl královna plesu, a tělo je taneční parket.

Benefity čínské masáže

Pokud vás dosud mé povídání nenaučilo létat, tak tady mají benefity čínské masáže sílu vám rozproudit křídla. Nejenže může pomoci s uvolněním stresu a svalových křečí, ale je také mistr v řízení interních problémů. Máte trávicí kabát, který se nějak krčí a nestojí tak, jak by měl? Čínská masáž by mohla být vaší módní návrhářkou pro zdraví vašeho trávicího systému. A jestli trpíte migrénami, připravte se na to, že vám čínská masáž může profesionálně pomazelit hlavu tak, že bolest postupně může odeznívat jako zbytečné komplimenty na firemním večírku.

Čínská masáž doma

Nyní, když už jsem vám naservíroval porci teorie a užitečných informací, mohl bych vám prozradit, že k čínské masáži se nemusíte nutně vypravit do daleké exotiky. To by bylo, jako kdybyste si pro kus dobře uleželého českého sýra jeli až do Švýcarska. S trochou znalostí a nějakým tím vybavením, můžete začít praktikovat jednoduché techniky čínské masáže i doma. Ano, i na pohovce, zatímco na vás doráží vůně čerstvě upečených koláčů od Jarmily.

Výběr správného terapeuta

Pokud se ale rozhodnete svěřit vaše tělo do rukou profesionála, mějte na paměti, že výběr správného maséra je jako hledání toho pravého v receptáři vášho oblíbeného šéfkuchaře. Důležité je, aby terapeut měl kromě potřebných certifikátů také cit pro vaše potřeby a byl schopen vám čínskou masáž přizpůsobit. To znamená, že by neměl masírovat podle předem nastavené šablony, ale měl by být jako DJ, který vybírá hudbu podle nálady na tanečním parketu vašeho těla.

Dámy a pánové, ačkoli bych vám mohl vyprávět o čínské masáži do rána, věřím, že jste se již z tohoto nádherného pikniku znalostí nasytili. Přiznám se, že i mně teče slina na jazyku, když si představím, jak příjemné by bylo teď lehnout si a nechat se rozmazlovat pod rukama odborníka. A vy, co na to? Necháte se hýčkat čínskou masáží? Není to tak složité, a výsledky mohou být to nejlepší vánoční dárek. Tedy pokud vám lodě už plují k Vánocům na plná plachta!

Napsat komentář