Ucpaná lymfa: Jak poznat problémy lymfatického systému a co s tím

Ucpaná lymfa: Jak poznat problémy lymfatického systému a co s tím

Nakopne tě únava hned po ránu, máš nateklé kotníky a kůže je napnutá jak buben? Tvoje tělo nejspíš signalizuje, že s lymfatickým systémem není všecičko v cajku. Ucpaná lymfa dokáže zavařit život, ale většina z nás ji dlouho vůbec nepozná. Přitom právě lymfatický systém ve dne v noci čistí tělo od škodlivin, filtruje přebytečné tekutiny a chrání před infekcemi. Když ho zanedbáš, zvyšuje se riziko zánětů, chronické únavy nebo opakujících se nemocí. Je fajn znát příznaky včas – a nedat šanci přetaženému organismu ani zbytečné indispozici.

Jak lymfatický systém vlastně funguje

Lymfa je trochu jako městská kanalizace, která odnáší odpad a toxiny z buněk pryč. Skládá se z cévní sítě, uzlin, tekutiny zvané míza a dalších struktur rozesetých po těle. Míza proudí ve vlastních "potrubích" v těsné blízkosti cév, ale na rozdíl od krve ji nehoní srdce, musíš s ní hýbat buď pohybem, nebo pomocí svalového stahu.

V těle máme 500 až 700 lymfatických uzlin – největší jsou v podpaží, tříslech a krku. Tyhle uzliny jsou jako čističky. Zpracují až 2 litry lymfy denně, filtrují bakterie, viry i nečistoty. Když jsou zanesené nebo lymfa z nějakého důvodu stojí, můžou začít otékat končetiny, kůže se napíná, přidává se pocit těžkých nohou, únavy, nebo třeba zvýšená náchylnost k nachlazení.

Ve srovnání s krevním oběhem je lymfatický systém pomalejší a nemá vlastní pumpu. Pokud se nehýbeme, sedíme dlouho u počítače, nebo naopak proděláme infekci, operaci či zranění, může dojít ke "stagnaci lymfy". Podle posledních studií se problém s lymfatickým oběhem týká až 25 % lidí středního věku – a většina z nich o tom nemá ani páru.

Pro představu, jak intenzivně tělo lymfu potřebuje, se podívej na malé srovnání:

systémmnožství tekutiny (denně)rychlost toku
krevní5–6 litrůrychlý (0,5–1 m/s)
lymfatický1,5–2 litrypomalý (1–2 mm/s)

Lymfa trpí, když máš minimum pohybu, jíš těžkou, průmyslově zpracovanou stravu, nepiješ vodu nebo máš nějaký vnitřní zánět. Zároveň je extrémně citlivá při změnách tělesné hmotnosti, po úrazech, operacích, nebo kvůli hormonálním změnám. Prostě tělo ani trochu nešetří, když mu neuděláš servis.

Příznaky ucpané lymfy, které snadno přehlédneš

Když lymfa nestíhá, ozve se škálou signálů. Jenže spoustu z nich lidi považují za "běžnou únavu", přetížení nebo drobnosti spojené s ročním obdobím. Říkáš si někdy "ty moje opuchlý kotníky po dlouhým sezení, to je asi normál"? Právě opakované otoky a těžké nohy jsou varovný sirény.

  • Otoky (nohy, ruce, někdy i obličej)
  • Pocit tíže, "dřevěné" končetiny
  • Pnutí a napnutá kůže, špatné hojení modřin
  • Chronická únava nebo vyčerpání bez zjevné příčiny
  • Častější nachlazení nebo slabší imunita
  • Rychlejší přírůstek hmotnosti nebo změna obvodu končetin
  • Časté bolesti hlavy z "přetlaků"
  • Pocit ztuhlosti, brnění prstů
  • V noci "mravenčení" v nohách, slabší spánek
  • Suchá kůže, výsev ekzémů nebo podráždění pokožky

Otoky začínají nenápadně, zpočátku jen večer. Postupně se těžkost a zadržování vody objeví už během dne. I prstýnek nebo ponožka začne být těsnější, bota tlačí. Pozor i na to, pokud z ničeho nic cítíš únavu, potíš se víc, nebo ti připadá, že "organismus jede na volnoběh". Lymfa je v těle skutečně základním detoxikačním kanálem – a když nefunguje, zplodiny se hromadí.

Ženy se s tím většinou setkají častěji v těhotenství, v době hormonálních změn nebo poté, kdy přiberou pár kil na váze. Vyloženě rizikovou skupinou jsou však i lidé po operaci – třeba po odstranění nádorů, kdy dochází k poškození uzlin a lymfatické cévy "neví, kam dál". Do hry vstupuje i genetika – pokud v rodině někdo trpěl na otoky nebo se léčil s lymfedémem, vyplatí se být víc ve střehu.

Moderní metody, jak poznat ucpanou lymfu – aniž bys byl lékař

Moderní metody, jak poznat ucpanou lymfu – aniž bys byl lékař

Ne každý si hned zajde na kliniku. Jenže právě včasné rozpoznání zavčas brání větším trablům. Jak poznat ucpanou lymfu bez zbytečných vyšetření? Vyzkoušej jednoduchý test doma:

  • Stiskni palcem a ukazováčkem kůži na vnitřní straně kotníku. Drž přitisknuté dvě vteřiny a pusť. Pokud v kůži zůstane "důlek", lymfa stagnuje.
  • Pozoruj, jestli máš večer otlačené ponožky a bota je těsnější než ráno.
  • Změř obvod nohy těsně nad kotníkem ráno a večer. Rozdíl větší než 1 cm značí zadržování vody.
  • Všímej si i zvýšeného pocení, menší produkce moči nebo naopak pocitu "sucha" při pohybu.

Někdy musí lymfu "nakopnout" až speciální vyšetření – lékaři používají tzv. lymfoscintigrafii, kdy se do těla vpraví kontrastní látka a sleduje se, kudy lymfa proudí. Ale naprostou většinu problémů s mízou poznáš podle prostých signálů a reakce těla. Lymfatický systém je totiž napojený na imunitu, takže každé selhání se promítne do zdraví jako celku.

Zajímavé je, že lidé s ucpanou lymfou mají často i "psychické" projavy – horší náladu, únavu, větší podrážděnost. Mozek prostě funguje hůř, když je zaplaven neurotoxiny, které by za normálu lymfa odplavila.

Praktické tipy, jak si ulevit a rozproudit lymfu doma

Máš příznaky zadržené lymfy? Kromě pravidelných lymfodrenáží můžeš pro tělo udělat ohromně moc i sám doma. Tělo ti poděkuje, když si denně najdeš 15 minut na jednoduché rutiny.

  • Střídej teplou a studenou sprchu, hlavně na nohy – podporuje to cévy i lymfu.
  • Ráno po probuzení si "vyťukej" končetiny jemnými poklepy, klidně přes oblečení – to rozhýbe mízu.
  • Dbej na dostatečný pitný režim – lymfa je z 96 % voda. Minimum osmi sklenic čisté vody denně dělá zázraky.
  • Zkus chůzi na boso nebo jemné cvičení typu jóga, pilates, plavání či trampolína.
  • Zařaď do jídelníčku potraviny, které "vytáhnou" vodu z těla: okurky, meloun, řapíkatý celer, petržel.
  • Nedrž nohy dlouhé hodiny překřížené – blokuješ tím lymfatické cévy u třísel.
  • Dávej pozor na těsné ponožky a oblečení, které "škrtí".
  • Pokud hodně sedíš, dej nohy občas nahoru, ideálně aspoň na 10 minut denně nad úroveň srdce.
  • Zapomeň na pravidelné večerní chipsy nebo tučné uzeniny – podporují zánět a lymfa se "špiní" rychleji.

Lymfatický systém čeká na jedinou věc – aby ses hýbal! Každý krok, jakkoli je nevinný, pomáhá pumpovat lymfu zpátky směrem k uzlinám. Když denně zvládneš rychlou půlhodinu chůze, organismus se doslova "vyčistí" sám. Skvěle fungují i různé relaxační masáže, ať už manuální lymfodrenáž, nebo i jemné masírování doma. Rozhodně však nikdy nesmí bolet – jakýkoli nepříjemný tlak nebo modřiny značí špatnou techniku.

Mezi babské rady patří i popíjení bylinkových čajů z kopřivy, břízy nebo tužebníku. Lymfu vytáhnou i citrusy, zelenina bohatá na vitamín C a chóru k pohybu. Když sáhneš po kvalitním přírodním produktu, vybírej hlavně ty bez konzervantů a aromat.

Je dobré si připomenout, že ucpaná lymfa nebolí, ale šikovně se plíží životem. Každý drobný krok k očistě těla se počítá.

Kdy už je čas navštívit odborníka

Kdy už je čas navštívit odborníka

Některé příznaky přece jen patří do rukou specialistům. Pokud otoky neustupují přes den a večer se zhoršují, začínáš mít přetrvávající bolesti nebo se ti velmi zhorší imunita, kontaktuj lékaře nebo fyzioterapeuta. Ucpaná lymfa může totiž značit i vážnější nemoc – onemocnění štítné žlázy, potíže se srdcem, jaterní či ledvinové selhání. Proto když máš trvale nateklé končetiny, tmavě zbarvené močové vývody nebo se ti objeví nevysvětlitelná horečka, netáhni to doma do nekonečna.

Lékaři dnes běžně doporučují lymfodrenáže – buď ručně, nebo pomocí kompresních strojů. Moderní fyzioterapie navíc už umí přesně rozlišit, zda je problém čistě lymfatický, nebo má komplexnější příčinu. Někdy pomůžou kompresní punčochy, jindy stačí upravit životní styl.

Nejzásadnější je prevence – a tou není jen pohyb, ale i "očista" od přebytečných toxinů v jídle, alkoholu, cigaretách nebo umělých sladidlech. Když chceš dát tělu šanci, pečuj i o psychickou pohodu. Stres a napětí totiž uzly v těle doslova "zamykají" a proudění lymfy mizí.

Víc než kdy jindy dnes platí, že kdo zná svoje tělo a vnímá změny, má před chronickými nemocemi náskok. O lymfatický systém se vyplatí starat s běžnou samozřejmostí, jakou věnujeme zubům nebo srdci. Zavedením pár jednoduchých zvyků můžeš změnit kondici výrazně – a možná budeš překvapen, s jakou lehkostí se tělo nadýchne nového života.