Ájurvédská masáž břicha pro podporu trávení a odstranění blokací

Ájurvédská masáž břicha pro podporu trávení a odstranění blokací

Co je to ájurvédská masáž

Jestliže jste jako já, tedy osoba s neustále rostoucím zájmem o alternativní způsoby péče o zdraví, pak jistě uvítáte malý úvod do světa ájurvédských masáží. Ájurvéda je staroindický systém léčby, který se rozkládá na tisíciletí zkušeností a má pro každého z nás co nabídnout. Ájurvédská masáž je jedna z technik, kterou ájurvéda používá pro harmonizaci těla a mysli.

Při této masáži se nemusíte spoléhat pouze na techniku tlaku prstů, jak je to zvykem u jiných typů masáží. Ájurvédská masáž je jeden velký orchestrální koncert, kde se spojuje hmat s vůní vybraných bylinných olejů a hudebního doprovodu, který podporuje uvolnění mysli. Odborníci na ájurvédu věří, že správným propracováním Marma bodů – energetických bodů na těle – docílíme toku energie, který se pozitivně projeví na celém našem bytí. Pozitivní vlivy se odrážejí nejen ve fyzickém zdraví, ale i v emoční a mentální pohodě.

Role ájurvédy v trávení

V hlubokém vztahu s naším zažívacím systémem stojí právě ájurvéda. S její pomocí můžeme podpořit efektivní trávení a vyhnout se řadě problémů, které s sebou nesprávná funkce zažívání přináší. Ájurvédští lékaři zdůrazňují, že jádrem dobrého zdraví je správné trávení, proto nabízejí techniky pro jeho podporu.

Podle ájurvédy se trávení neomezuje jen na procesy v našem žaludku či střevech. Chápe ho jako sérii transformací, které začínají už v ústech, pokračují v žaludku a končí ve střevech, kde se z potravy extrahují životodárné látky. Jídlo má v ájurvédě hluboký význam a pokud nevenujeme pozornost tomu, co jíme a jak jíme, může to vést k řadě zažívacích nemocí. Tady přichází na řadu masáž, která se soustředí na specifické masážní techniky stimulující zažívací systém.

Příprava na ájurvédskou masáž

Pokud jste se rozhodli zažívat zázraky ájurvédské masáže, je dobré vědět, jak se na ni připravit. V první řadě je potřeba najít si správného terapeuta, který je dobře veršovaný v ájurvédskeých technikách. Já osobně jsem se před naší rodinnou dovolenou do Indie rozhodl zkusit něco nového a tím byla právě ájurvédská masáž – rozhodnutí, kterého nelituji dodnes. Mějte na paměti, že i vy sami můžete ovlivnit kvalitu masáže. Je důležité, abyste byli uvolnění a otevření masážní zkušenosti.

Od vás to bude chtít se správně obléci (toto je obvykle lehké oblečení nebo spodní prádlo) a být připraveni na aplikaci masážních olejů, které mohou zanechat stopy na vašem šatstvu. Doporučuji mít s sebou starší oblečení, které se nebojíte „olejem poznamenat“. Na mysli mějte, že budete potřebovat určitý čas na to, abyste se po masáži "znovu poskládali" do běžného života.

Hlavní techniky ájurvédské masáže

V závislosti na vašich potřebách se terapeut může zaměřit na různé techniky. Nejčastěji se u ájurvédské masáže setkáváme s dlouhými tahy, malými krouživými pohyby a měkkým tlakem v oblastech, které jsou důležité pro trávení – jako například v oblasti břicha. Také se nevyhýbáme masáži nohou, která má vliv na reflexní body spojené s trávicím systémem.

Při masáži se používají bylinné oleje, které jsou vybrány podle typu vaší konstituce, známé jako dosha. V ájurvédě se rozlišují tři typy dosh: vata, pitta a kapha. Každý člověk má jinou kombinaci těchto energetických sil, které ovlivňují nejen jeho fyzické, ale i psychické zdraví. Terapeut proto volí olej tak, aby vaši aktuální nerovnováhu co nejvíce vyrovnal a podpořil proces trávení.

Kdy je ájurvédská masáž nejužitečnější

Ájurvédská masáž je jako multifunkční nástroj, který lze použít v mnoha situacích. Je skvělá na podporu detoxikace těla, uvolňování stresu, zlepšení cirkulace a samozřejmě – jak jsem již zmínil – pro zlepšení trávení. Mnoho lidí si oblíbilo pravidelné ájurvédské masáže jako součást své preventive proti zažívacím problémům.

Je-li vaše trávení zatíženo přebytky po vánočním obžerství nebo jste třeba po náročném období plném stresu, který se ukládá i na vašem těle, může být ájurvédská masáž přesně to, co vaše tělo potřebuje k návratu do své optimální formy. A ani nemusíte trpět žádným konkrétním problémem; ájurvédská masáž je skvělá i pro upevnění pocitu vnitřního klidu a harmonie.

Příběh ze života: Jak mi ájurvédská masáž pomohla

Nemám ve zvyku sdílet až příliš osobní záležitosti, ale myslím, že moje zkušenost s ájurvédskou masáží může být pro vás inspirativní. Jako většina z nás, i já jsem čelil občasným problémům s trávením – zejména po těch bohatých rodinných obědech u babičky, kde odmítnout třetí porci knedlíků s omáčkou bylo skoro jako urazit hostitelku. Nakonec se mi toto "gurmánské nadšení" začalo podepisovat nejen na pasu, ale i na celkovém pocitu těžkosti a malátnosti.

Rozhodl jsem se, ačkoli trochu skepticky, vyzkoušet ájurvédskou masáž. Na doporučení kamaráda jsem navštívil jedno velmi pěkně zařízené studiu tady v Brně a poněkud nervózně jsem čekal na svou první seanci. Mistr masáže – skvělý muž středních let s uklidňujícím hlasem – mi vysvětlil principy a výhody ájurvédské masáže. Než jsem se stačil plně uvolnit, pocítil jsem, jak tlak jeho rukou kombinovaný s hřejivým olejem začíná rozpouštět nejen napětí ve svalech, ale i "uzly" v břiše, které jsem tam nosil nejspíš už od poslední vánoční večeře.

Po masáži, která trvala asi hodinu a půl, jsem se cítil neuveřitelně odlehčený. Bylo to, jako kdybych vyhodil z těla pytel plný kamenů. Nevím, jestli to byla placebo efekt, ale můj trávicí systém pracoval po zbytek týdne jako švýcarské hodinky. Dokonce i Josef s Klárou si všimli, že táta nějak zvláště září. A já jim na to jen s úsměvem řekl, že jsem našel způsob, jak udržet své tělo a ducha v harmonii. Takže, jestli si chcete vaší trávení trochu pomoci, ájurvédská masáž může být to pravé ořechové. Alespoň pro mě to byl skutečný zázrak.

Napsat komentář