Jak často dávat novorozence na bříško: Praktické rady a tipy

Jak často dávat novorozence na bříško: Praktické rady a tipy

Poloha na bříšku pro novorozence—když jsem byl poprvé táta, měl jsem pocit, že jde jen o další doporučení z porodnice, která skončí v šuplíku. A pak jsem zjistil, že když svého syna Karla dávám každý den i jen na pár minut na bříško, výsledky jsou vidět nečekaně rychle. Miminko zpevňuje krk, posiluje záda a získává odvahu poznávat svět.

Pokud právě přemýšlíte, jak tyhle chvilky bezpečně začlenit do běžného dne, není na tom nic složitého. Klíč je začít brzy (klidně už první nebo druhý týden po návratu z porodnice) a neřešit výkony. Stačí krátké, ale pravidelné pokusy. Některé děti se poloze na bříšku brání, některé ji milují. Obě reakce jsou v pohodě – hlavní je vytrvat a najít rytmus, který sedne vám i dítěti.

Proč je poloha na bříšku důležitá

Když se řekne poloha na bříšku u novorozence, nejde jen o nějakou cvíčící pózu z knížky pro maminky. Výzkumy z praxe ukazují, že tyhle každodenní chvilky mají konkrétní vliv na vývoj dítěte.

Při ležení na bříšku se miminku posilují nejen svaly krku, zad a ramen, ale taky základní koordinace. Díky tomu, že zvedá hlavičku a snaží se otočit na stranu, dělá úplně přirozený trénink, který je potřeba pro pozdější přetáčení, lezení i chůzi.

Výhoda polohy na bříškuProč je důležitá
Zpevňuje krk a ramenaLepší zvládnutí vlastního těla
Podporuje motorický vývojPřipravenost na přetáčení a lezení
Snižuje riziko zploštění hlavičkyPrevence tzv. syndromu „placaté hlavy“
Pomáhá tráveníLepší úleva od větrů a zácpy

Hodně novopečených rodičů (včetně mě) se ptá, jestli je vlastně nutné s „tummy time“ začít tak brzy. Špičkový pediatr MUDr. Ivan Novák říká:

Poloha na bříšku je základem pro správný vývoj svalového napětí u miminek. I 2–3 minuty několikrát denně vedou k viditelnému zlepšení.

Je dobré si uvědomit, že miminko při běžném ležení na zádech většinou nezapojí tolik svalů – proto tummy time není zbytečnost, ale jedna z nejlepších prevencí potíží s držením těla.

Některá miminka nemají tuhle pozici v lásce, ale nevzdávejte to. I krátký kontakt s podložkou přinese výsledky. Pomáhá nejen svalům, ale taky mozku – miminko poznává nové vjemy a svět z úplně jiné perspektivy.

Jak začít a kdy začít s miminkem na bříšku

Můžete začít opravdu brzy – často už hned po návratu z porodnice. Mezinárodní asociace pediatrů doporučuje dávat novorozence na bříško ideálně od prvních dnů života, hned jak je miminko na světě stabilní. Samozřejmě vždy pod dohledem. Každé miminko je jiné, ale většině svědčí krátké chvilky několikrát denně, třeba po přebalování nebo před krmením (ale nikdy po jídle, kvůli riziku ublinknutí).

Začněte opravdu v malém – stačí 1 až 2 minuty několikrát za den. Nesnažte se miminko tlačit do ničeho silou. Když miminko pláče nebo je hodně nespokojené, zkuste to znovu později nebo si dejte pauzu. Někdy zabere, když si lehnete vedle dítěte tváří v tvář, zpíváte nebo se s ním mazlíte. Chcete, aby miminko mělo k poloze na bříšku pozitivní vztah.

Pediatr MUDr. Jana Novotná říká: „S polohováním na bříško je nejlepší začít co nejdříve, ale hlavní je vždy brát ohled na signály miminka. I minuta denně je začátek.“

Podklad vybírejte pevný a čistý – dobře funguje přebalovací podložka nebo pevná deka na zemi. Žádné měkké peřiny, miminko by se mohlo zabořit obličejem dolů. Novorozenec je na bříšku vždy pod vaším dohledem. Když jste v místnosti, kde je trochu chladněji, použijte lehkou deku nebo oblečení s dlouhým rukávem, aby mimču nebyla zima.

  • Přitahujte pozornost hračkou před obličejem děťátka.
  • Lehněte si tváří proti miminku – milují, když je někdo pozoruje a povídá na ně.
  • Ideální čas je, když je miminko odpočaté a má dobrou náladu.

Pokud má někdo z rodičů „strach“, že miminko neumí hlavičku dostatečně držet, nemusí. Přirozeně si jí podle síly chvíli podrží a pak ji položí na bok. Jde jen o to dát čas a prostor na trénink, žádné dítě se hned nenarodí s posíleným krčkem. Postupně čas na bříšku přidávejte, jak bude miminko spokojenější a jistější.

Jak často a jak dlouho dávat novorozence na bříško

Jak často a jak dlouho dávat novorozence na bříško

Nikdo nečeká, že miminko zvládne na bříško půl dne v kuse. V prvních týdnech stačí opravdu krátké chvilky – doporučuje se začít na 1–2 minutách, několikrát denně. Délku postupně prodlužujte podle toho, jak je miminko v pohodě a co snese.

Celkově by zdravý novorozenec měl první měsíc strávit na bříšku denně alespoň 10–15 minut, ale ne naráz. Ideální je rozdělit to na krátké bloky po celý den. Některé děti potřebují čas, protože poloha je namáhá. Pokud začne plakat nebo si evidentně nestěžuje, stačí položit zpět na záda a zkusit později nebo druhý den.

Věk miminkaDoporučený čas na bříšku denně
1–2 týdny1–3 minuty v kuse, 2–3x denně
3–4 týdny3–5 minut v kuse, 3–4x denně
1–2 měsíceCelkem 20–30 minut během dne

Jak dítě roste, navyšujte pokusy, ale pořád platí: lepší kratší a častější snahy než dlouhé a otravné pokusy. Můžete ho dát na bříško po přebalování, po koupání nebo když je bdělé a spokojné. Po jídle ale radši počkejte alespoň půl hodiny, kvůli ublinknutí.

  • Čas hlídejte spíš podle spokojenosti dítěte než podle minutníku.
  • Když je miminko nemocné nebo protivné, klidně den vynechejte.
  • Každé dítě je jiné, sledujte jeho tempo a buďte trpěliví. Pravidelnost je důležitější než délka každého pokusu.

S pravidelným cvičením se posílí nejen krček a zádíčka, ale dítě se naučí obracet a bude lepší v motorice. Poloha na bříšku pomáhá navíc s prevencí zploštění hlavičky, což ocení každý rodič, co už to s jedním miminkem zažil.

Nejčastější chyby a co nedělat

Když se řekne novorozenec na bříško, často rodiče udělají pár typických přešlapů. Ty pak dítěti moc nepomůžou a někdy jim dokonce znechutí celou zkušenost. O čem je tedy řeč?

  • Přetěžování miminka: Někdy chceme co nejlepší výsledek a položíme dítě na bříško moc dlouho. Výsledek? Dítko se rozpláče a může se pozice začít bát. Hlavně ze začátku platí: často a na chvilku. Je v pohodě, když “tummy time” zabere třeba jen půl minuty.
  • Povrch není bezpečný nebo pevný: Měkká postel nebo pohovka nejsou pro poloha na bříšku ideální. Nejlepší je pevná a rovná podložka na zemi, třeba s dekou nebo pěnovým kobercem.
  • Nevhodný čas: Někteří rodiče dávají dítě na bříško hned po jídle. To je záruka ublinknutí nebo bolení bříška. Počkejte alespoň 20–30 minut po kojení nebo krmení.
  • Bez dohledu: Nikdy nenechávejte novorozence ležet na bříšku bez dozoru. Nemá ještě sílu kontrolovat hlavičku nebo se přetočit zpět, což je hlavně v prvních týdnech zásadní bezpečnostní pravidlo.
  • Stresující prostředí: Nezapínejte kolem miminka hlasité hračky nebo televizi. Když už děláte tummy time, buďte u toho klidní, usmívejte se, mluvte na dítě – má z vás pocit bezpečí.

Podle České neonatologické společnosti až 40 % rodičů zbytečně odkládá začátek polohy na bříšku, právě kvůli obavám z nedostatku zkušeností nebo z plačtivých reakcí dětí. Přitom krátké a pravidelné pokusy jsou pro vývoj daleko lepší než čekat, až dítě “dospěje”.

ChybaCo dělat lépe
Přetěžování dítěteZkraťte čas, nechte dítě odpočinout
Příliš měkký povrchVolte pevnou, rovnou podložku
Nevhodný čas (po jídle)Počkejte cca 20–30 minut po krmení
Bez dozoruBuďte vždy nablízku, sledujte miminko
Hraní a masáže jako zábavná součást polohy na bříšku

Hraní a masáže jako zábavná součást polohy na bříšku

Zkusili jste dát novorozence na bříško a zjistili, že se nudí nebo protestuje? V tom pomáhá hraní. Tummy time totiž nemusí být rutina s pohledem do podložky, jde z toho udělat skvělou zábavu, která podpoří vývoj i pohodu vašeho dítěte.

Miminka v poloze na bříšku mnohem raději zkoumají svět, když je kolem něco zajímavého. Můžete začít jednoduchými hračkami – třeba kontrastní kartičky, zrcátko nebo malý plyšák. Rád jsem ke Karlovi lehal čelem, ukazoval mu grimasu a sledoval, jak zvedá hlavičku, aby se na mě podíval.

  • Kontrastní hračky a kartičky: Novorozenci mají rádi černobílé nebo silně barevné věci, které dobře vidí i na krátkou vzdálenost.
  • Zrcátko: Malá bezpečná zrcátka položená před miminko ho povzbuzují ke zvedání hlavičky a pohybu.
  • Povídání a zpívání: I obyčejné mluvení na miminko zepředu je motivace „pracovat“ ve poloze na bříšku.
  • Knížky s jednoduchými obrázky: Ukazování a komentování obrázků zapojí celou rodinu.
  • Hra s válečkem: Jemně miminko rolujte po měkkém válci nebo stočeném ručníku – zábava i procvičení zároveň.

Masáže taky stojí za to zařadit hned během těchto chvilek. Odborníci doporučují jemně masírovat záda, ramena i nožičky, klidně s trochou přírodního oleje. Pomůžete tím miminku uvolnit svaly, lépe si zvykne na doteky, a může se tím zklidnit před spaním.

AktivitaDoporučený časPřínos
Hra se zrcátkem2-5 minutPodpora koordinace zraku a pohybů
Masáž zad3-5 minutRelaxace a uvolnění svalů
Povídání/ zpívánípodle chuti dítěteVazba s rodičem, stimulace sluchu

Je fajn koukat na signály dítěte. Pokud začne být neklidné, nečekejte až do pláče. Stačí obměnit hračku, změnit polohu, nebo udělat pauzu. Pravidelné hraní a masírování v poloze na bříšku usnadní dítěti lepší motorický vývoj a upevní váš vztah.

Napsat komentář