Tejpování: jak to může pomoci v boji s bolestí

Tejpování: jak to může pomoci v boji s bolestí

Úvod do světa tejpování

Tejpování, známé také jako kinesiotaping, je technika, která se stává stále oblíbenější ve světě sportu, rehabilitace a dokonce i v každodenním životě. Nejenže může pomáhat zmírnit bolest a zlepšit funkci svalů, ale díky své nenáročnosti a účinnosti si získává širokou řadu příznivců. No, teď už se asi ptáte, co vlastně to tejpování je, že? Domnívám se, že to je ten správný čas, abych vám to vysvětlil. Pravděpodobně jste viděli sportovce s pestrobarevnými pásky na svých tělech. Ty pásky jsou právě tejpovací pásky. Ale tejpování je o mnoho více než jen o lepení pestrých pásek na tělo.

Princip tejpování

Tejpování se zakládá na ideji, že kůže a svaly mohou být ovlivněny pomocí speciálních elastických pásek. Tyto pásky jsou lehké, pružné a navržené tak, aby napodobovaly vlastnosti lidské kůže. Když jsou správně aplikovány, mohou podporovat svalovou činnost a zlepšovat krevní oběh. Je to trochu podobné jako mít vlastní osobní fyzioterapeuta, jen tento stále funguje, i když jste doma a relaxujete se u oblíbeného seriálu.

Výhody tejpování

Tejpování může nabídnout celou řadu výhod. Nejenže může pomoci zmírnit bolest, ale také může podpořit svalový tonus, zvýšit pružnost pokožky a dokonce zlepšit vaše držení těla. Dokáže také pomoci zlepšit výkonnost sportovních dovedností nebo s nápravou problémů s držením těla. Například, když si mám dlouho sedět u počítače při psaní těchto blogových příspěvků, často si aplikujeme pásku na záda, aby mi pomohla udržet správné držení těla.

Jak může tejpování pomoci v boji s bolestí?

Jednou z nejznámějších a nejčastěji využívaných výhod tejpování je boj proti bolesti. Pásky působí na kůži a podkožní tkáně, což stimuluje nervy a zlepšuje krevní oběh. To může pomoci zmírnit bolest tím, že omezí zánětlivé procesy v těle. Také může zlepšit regeneraci svalů a pomoci rychlejšímu hojení poranění.

Aplikace tejpování

Aplikace tejpování nevyžaduje žádné speciální nástroje nebo přístroje. Stačí jen správně umístit pásku na kůži. Je to poměrně snadné a můžete to udělat i doma. Existuje mnoho různých technik a způsobů, jak pásku aplikovat, a každá z nich má svůj specifický účel a výhody. Ale musím vás upozornit na jednu věc: aby bylo tejpování skutečně účinné, je důležité, aby páska byla správně aplikována. Takže pokud jste začátečník, doporučuji se obrátit na profesionála nebo alespoň sledovat správné video návody.

Můj vlastní příběh o tejpování

Mým prvním setkáním s tejpováním bylo, když jsem si při běhu poranil kotník. Bolest byla nepříjemná a ničila mi jakékoli naděje na pokračování v běhu. A to byla chyba, kterou jsem si nemohl dovolit, protože běhání je pro mě způsob, jak se zbavit stresu a užít si trochu času sám pro sebe. Poté, co jsem si obvazoval kotník staromódně a zjistil, že to moc nepomáhá, rozhodl jsem se zkusit něco jiného: tejpování.

To, co přišlo poté, bylo pro mě velkým překvapením. Pocítil jsem okamžitou úlevu a běhání už nebylo tak obtížné. A to nejlepší na tom všem bylo, že mi pásky pomohly zvládnout i několik dalších kilometrů!

A nutno podotknout, že tejpování je něco, co jsem zavedl i ve své rodině. Má dcera Mariana si začala pásky aplikovat na záda, když ji začal trápit skoliózou způsobený bolestivý hrb. A můj syn Bohdan si jejich pomoc užil při nataženém svalu, když trénoval fotbal.

Na závěr bych chtěl říci, že tejpování může být výborným doplňkem k vaší běžné péči o tělo. I když není zázračným lékem na všechny vaše problémy, může být velmi užitečným nástrojem ve vašem arzenálu pro boj proti bolesti a zlepšení celkového zdraví a pohody.

Napsat komentář